Inspekty i skrzynie na warzywa
Każdy, kto postanawia założyć ogród warzywny, wie, że powinno zacząć się od wyznaczenia grządek warzywnych. Jednak mało osób wie, że równie dobrze, zamiast przekopywać ogród, można wykorzystać skrzynie na warzywa oraz inspekty ogrodowe, które doskonale sprawdzą się jako struktura ogrodu warzywnego.
Jak zrobić warzywnik?
Warzywnik to marzenie niejednej osoby, jak zrobić go tak, aby był jednocześnie wygodny i łatwy w utrzymaniu? Z jednej strony możesz wyznaczyć grządki na warzywa w swoim ogrodzie, następnie przekopać całość tereny, wyznaczyć ścieżki oraz na poletkach posiać warzywa. Jest to rozwiązanie najprostsze i najczęściej stosowane. Jednak z drugiej strony możesz wykorzystać podniesione grządki, które sprawią, że założenie ogrodu będzie dużo prostsze. Grządki wzniesione ustawiasz bowiem w dowolnym miejscu ogrodu, które będziesz chcieć wykorzystać, następnie zasypujesz je ziemią zmieszaną z torfem lub kompostem, a następnie nasadzasz w nich warzywa. Co zyskujesz dzięki takiemu rozwiązaniu? Możliwość dopasowania podłoża idealnie do roślin, które będą na nim rosły. Gleba w ogrodzie ma różne pH oraz stężenie mikro- i makroelementów. Przed nasadzeniem warzyw należy ją zbadać pod tym kątem, a następnie zastosować wapnowanie, dobrać dawkę nawozu i wzbogacić nim glebę. W przypadku grządek podwyższonych co roku możesz wymienić w nich wkład, nie martwiąc się, chociażby o szkodniki.
Konstrukcja grządek podwyższonych
Sama konstrukcja grządek podwyższonych jest bardzo prosta. Niezależnie czy są to grządki drewniane, czy wykonane z blachy mają one taką samą budowę. Grządki wzniesione mają bowiem cztery narożne wsporniki, do których zamontowane są boki skrzyni. Trochę inną budową charakteryzują się wysokie skrzynie do uprawy roślin. Jest to bowiem skrzynia drewniana lub metalowa, nieco mniejsza niż grządka wzniesiona, zamocowana na czterech nogach. Jej powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza, ale ma ona wiele zalet. Po pierwsze nadaje się na balkon lub taras, gdzie będzie doskonale współgrać z wysokością barierki. Jest także dobrym rozwiązaniem dla osób z problemami z kręgosłupem, które nie mogą się schylać lub pracować w pozycji klęczącej. W tym wypadku doskonale sprawdzą się także grządki wertykalne, które posiadają kilka donic ustawionych na pionowym stelażu.
Jakie warzywa można uprawiać w skrzyniach?
Każda grządka drewniana i metalowa nadaje się do uprawy, tak naprawdę wszystkich warzyw. Szerokie i wysokie skrzynie ogrodowe dobrze sprawdzą się przy roślinach okopowych takich jak marchew czy pietruszka, pozwalając na swobodny rozrost korzenia. Również por, kalarepa czy kapusta dobrze poradzą sobie w takiej uprawie. W skrzyniach wzniesionych na nóżkach lepiej będą sobie radzić rośliny o niewielkim systemie korzeniowym, takie jak rzodkiewki, sałata, cebula, pietruszka naciowa, a także wszelkiego rodzaju zioła. Będą one też doskonałą alternatywą do uprawy truskawek i poziomek, które dodatkowo będziemy mogli schować w ciepłym pomieszczeniu na okres zimowy.