Grzejniki na podczerwień

Sort by
Cena
Kategorie
Kolor
Material

Naturalne ciepło dzięki promieniowaniu podczerwonemu

Promieniowanie podczerwone wytwarza ciepło podobne do tego słonecznego. Grzejniki działające na zasadzie promieniowania podczerwonego wytwarzają w ciągu kilku minut przyjemne ciepło, są energooszczędne oraz przyjazne dla środowiska. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat zasady działania ogrzewania na podczerwień

Sposób działania ogrzewania na podczerwień

Zasada działania ogrzewania na podczerwień jest całkowicie inna niż w przypadku klasycznego ogrzewania olejowego lub gazowego. W przeciwieństwie do ogrzewania na podczerwień klasyczne ogrzewanie działa na zasadzie konwekcji, w wyniku której ogrzane zostaje zimne powietrze, które następnie zostaje rozproszone po pomieszczeniu. Ogrzewanie na podczerwień działa zgoła inaczej – w tym wypadku energia elektryczna zostaje zamieniona na promieniowanie podczerwone, które ogrzewa przedmioty napotykane na swojej drodze jak ściany, podłoga, itd. Następnie przedmioty te oddają energię z powrotem do pomieszczenia. Zjawisko to znane jest m.in. z zastosowań medycznych, gdzie dobroczynne działanie promieniowania podczerwonego stosowane jest terapeutycznie w schorzeniach mięśni lub leczeniu chorób skóry. Rozwiązanie stosowane jest również w hodowli trzody chlewnej do ogrzania świeżo narodzonych prosiąt. Nowoczesne grzejniki na podczerwień dostępne są w formie szklanych płyt lub hybrydowych paneli. Ponadto mogą zostać zawieszone na ścianie jak to ma miejsce w przypadku luster lub obrazów. Emitują przy tym naturalne ciepło, które organizm ludzki odbiera podobnie jak promieniowanie słoneczne.

Zalety ogrzewania na podczerwień

W kwestii skuteczności grzewczej ogrzewanie na podczerwień przewyższa klasyczne rozwiązania na olej lub gaz. Fale, które powstają w wyniku styku energii elektrycznej ze specjalną powłoką węglową lub grafitową, wykorzystują ok. 86% dostępnej energii do wytworzenia ciepła – w niektórych warunkach możliwe jest uzyskanie nawet 100% skuteczności. Takie wyniki sprawiają, że ogrzewanie klasyczne ze swoimi 60 – 80% skuteczności przegrywa porównanie z ogrzewaniem na podczerwień. Z powyższego porównania jasno wynika, że ogrzewanie na podczerwień dba o Twoją kieszeń oraz środowisko naturalne. Kolejną zaletą jest fakt, że ogrzewanie na podczerwień praktycznie nie musi być poddawane okresowej konserwacji. Również techniczny odbiór kominiarski nie jest wymagany. Rozwiązanie jest również przyjazne alergikom, ponieważ korzystanie z ogrzewania na podczerwień nie powoduje podrażniającego górne drogi oddechowe zjawiska wzbijania się kurzu.

Dla kogo ogrzewanie na podczerwień?

Pierwotnie ogrzewanie na podczerwień stosowane było do ogrzewania dużych hal. Zaletą tego rozwiązania było to, że ciepło nie uciekało ku górze, lecz było magazynowane przez przedmioty znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ogrzewania. Obecnie ogrzewanie na podczerwień stosowane jest z powodzeniem również w mieszkaniach i domach. Warto w tym miejscu zaznaczyć – im więcej przedmiotów znajduje się w pomieszczeniu, tym lepsza skuteczność grzewcza. Liczne meble - najlepiej z naturalnych materiałów jak drewno lub len - oraz ludzie przyjmują promieniowanie podczerwone, a następnie je oddają.

Przede wszystkim pomieszczenia, w których ogrzewanie potrzebne jest tylko przez krótki czas jak np. łazienki, nadają się doskonale do stosowania ogrzewania na podczerwień. Wystarczy włączyć grzejnik, by już po kilku chwilach ogrzaniu uległy kafelki, które następnie zaczynają oddawać zmagazynowane ciepło. Dzięki temu łazienka jest przyjemnie nagrzana i kąpiel staje się czystą przyjemnością. Ogrzewanie na podczerwień ukazuje tutaj również swoją energooszczędną stronę i wygrywa z ogrzewaniem klasycznym ustawionym w trybie ciągłej pracy. Czy stosowanie ogrzewania na podczerwień w całym domu uzasadnione jest ekonomicznie, zależy m.in. od warunków zapisanych w umowie z dostawcą energii elektrycznej. Jedno jest jednak pewne – ogrzewanie na podczerwień jest doskonałym uzupełnieniem posiadanego już systemu grzewczego. Zwłaszcza przy uwzględnieniu, że kaloryfery włączane są często dopiero przy pierwszych przymrozkach. W okresach przejściowych ogrzewanie na podczerwień sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje przytulne ciepło.

Różne rodzaje grzejników na podczerwień

Grzejniki na podczerwień są nie tylko praktycznym źródłem ciepła, lecz stanowią również element ozdobny. W ofercie spotkać można płaskie, przenośne tafle grzewcze, które dzięki emaliowanej powierzchni mogą być nawet ozdobione napisami lub grafikami oraz mogą służyć za tablicę z ważnymi terminami. Ponadto dostępne są grzejniki przypominające obraz, które można ozdobić kolorowymi motywami, stanowiącymi doskonale uzupełnienie salonu lub pokoju dziecięcego. Z kolei grzejniki szklane lub lustrzane stanowić mogą element ozdobny lub po prostu zlać się ze ścianą, na której wiszą. Rozwiązanie to jest szczególnie chętnie stosowane w łazienkach lub wiatrołapach. Doskonałym uzupełnieniem łazienek są ponadto grzejniki na podczerwień wyposażone dodatkowo w element grzewczy, dzięki któremu ręczniki szybko wyschną. Kolejna zalata stosowania ogrzewania na podczerwień w łazience – ponieważ promienie ogrzewają kafelki, koniec z zimnymi stopami! Rozwiązanie to hamuje również rozwój pleśni i sprawia, że lustra i inne powierzchnie szklane nie zachodzą parą.

Na co zwrócić uwagę montując grzejnik na podczerwień?

Grzejniki dysponują różną mocą. To, jaką mocą musi dysponować urządzenie zależy m.in. od metrażu i izolacji cieplnej danego pomieszczenia. Generalnie zaleca się zastosowanie większej liczby grzejników o mniejszej mocy niż np. jednego o większej, dzięki czemu w efekcie uzyskamy lepszy rezultat. Należy jednak pamiętać, że grzejniki będą wtedy wydajnie pracować, jeśli ściany zewnętrzne wykazują dobrą izolację cieplną, a wewnątrz pokryto je specjalnym tynkiem, na który nałożona została farba. Materiały te zawierają szklane mikrocząsteczki, których zadaniem jest odbijanie promieni ciepła. Jeśli ogrzewanie podczerwone ma służyć za ogrzewanie podłogowe należy wybrać posadzkę, która gwarantuje przenikanie promieni.

Ogrzewanie na podczerwień jest oszczędne i wydajne

Grzejniki na podczerwień zapewniają wiele korzyści i w wielu aspektach przewyższają klasyczne ogrzewanie olejowe bądź gazowe. Do niewątpliwych zalet zaliczyć można niski koszt zakupu samego urządzenia, ekonomiczność, prosty montaż, a z drugiej strony doskonałe właściwości pozwalające znacznie podnieść wydajność obecnie posiadanego systemu grzewczego.