Ławki ogrodowe

Ławeczki ogrodowe dla relaksu i wypoczynku

Co może być przyjemniejszego niż odpoczynek w ogródku po ciężkim tygodniu pracy i podziwianie zieleni? Ławeczki ogrodowe umożliwią ci pełen relaks w dowolnym miejscu twojego ogrodu. To też dobra okazja dla osób niemających ogrodów — które mogą rozstawić taką ławeczkę ogrodową na balkonie. W naszej ofercie mamy wiele rodzajów ławeczek ogrodowych: komfortowe ławki dla dwóch osób albo długie ławy dla całej rodziny, idealne na przyjęcia czy grille w ogródku.

Ładna, stylowa ławka ogrodowa jest doskonałym uzupełnieniem terenów zielonych i ogrodów. Zaprasza gości do odpoczynku, tworzy też zaciszny kącik, gdzie możesz odpocząć się relaksu dla ciebie, twojej rodziny oraz przyjaciół. Jeśli pasjonuje cię aranżowanie ogrodu, dzięki ławeczkom ogrodowym przyciągniesz uwagę do rabatek kwiatowych, oczka wodnego lub pnących róż; możesz też ustawić ławki w pięknej altance. Także gminy i miasta czasem zamawiają takie ławeczki ogrodowe — do parku, na skwerki czy nawet, by urządzić miejskie imprezy.

Z jakich materiałów można wykonać ławki ogrodowe?

Klasyczne drewniane ławki ogrodowe to chyba najpowszechniejszy rodzaj takich siedzisk — zapewniają przyjemny, naturalny charakter w twoim ogrodzie i są najbardziej przyjazne dla środowiska. Nie tylko dobrze współgrają z innymi meblami ogrodowymi, ale też drewniane widoczne słoje pasują do drzew w parku czy ogrodzie. Co więcej, w przeciwieństwie do metalu lub ciemnego plastiku, ławki ogrodowe z twardego drewna nie nagrzewają się tak bardzo.

Wiele osób decyduje się umieścić na swojej działce ławki ogrodowe wykonane z wikliny lub jej syntetycznych odpowiedników, takich jak technorattan. Jeśli są one wyścielone tkaniną, będą również bardzo stylowe. Technorattanowe ławki do ogrodu są lekkie, proste w czyszczeniu i znoszą bardzo dobrze letnie deszcze. Za to metalowe ławki ogrodowe są wprawdzie ciężkie, ale za to bardzo wytrzymałe, a często niezwykle stylowe. Jeśli zostaną dobrze zaimpregnowane, będą też odporne na zimę lub warunki atmosferyczne.

Ciekawym rozwiązaniem będzie też wybór ławek ogrodowych wykonanych z kamienia. Są one bardzo ładne, ale jednocześnie musisz wziąć pod uwagę fakt, że będą one bardzo ciężkie oraz kosztowne. Kamień jest jednak najbardziej odporny na niegościnną pogodę i jest praktycznie nie do zdarcia. Takie ławki ogrodowe świadczą o prestiżu posiadacza – zwłaszcza jeśli są wykładane ciemnym, naturalnym drewnem.

Ławka dookoła drzewa może stać się sercem ogrodu

Okrągła ławka dookoła drzewa może zostać twoim ulubionym miejscem w ogrodzie. Możesz dzięki niej odpocząć w cieniu, cieszyć się śpiewem ptaków i łatwo zmieniać pozycję podczas całego dnia. Ławka obwodowa wprawdzie jest nieruchoma, ale oferuje wspaniałe widoki, bo ogród można z niej oglądać z różnych perspektyw. To znakomite rozwiązanie, zwłaszcza jeśli w twoim ogrodzie rośnie jedno drzewo zajmujące centralną pozycję — to właśnie wokół niego będą skupiały się wydarzenia, i dokładnie tam możesz umieścić dużą ławkę dookoła drzewa.

Najpopularniejszym materiałem na ławkę wokółdrzewną od zawsze było drewno — doskonale pasujące lub kontrastujące z ciemnym pniem drzewa. Pamiętaj, że takie ławki trudno jest jednak schować do piwnicy na zimę, więc muszą dobrze znosić ciężkie warunki pogodowe. Dlatego właśnie dość popularne są ławki dookoła drzewa z tworzyw sztucznych. Wiele osób ozdabia także ławki obwodowe wygodnymi poduszkami i podobnymi dekoracjami.

Bujane ławki ogrodowe — zabawa i bezpieczeństwo

Bujane ławki ogrodowe mogą być zawieszone na gałęziach drzew, ale można też znaleźć takie podwieszone we własnej obudowie, mające ładny przeciwsłoneczny daszek. Niezależnie od dokładnej konstrukcji, siedziska tego typu to idealna dekoracja zapewniająca komfort i relaks w ogrodzie, na tarasie, czy w altance. Stabilne, wytrzymałe łańcuchy zapewniają bezpieczeństwo bujanych ławek ogrodowych i dobrą zabawę podczas huśtawki, gdy daszek chroni cię przed słońcem czy deszczem.

Przeważnie takie ławki są drewniane, ale jeśli zostaną wykonane z aluminium i tworzyw sztucznych zmniejsza to ich efektywną wagę. Lżejsze bujane ławki ogrodowe można ustawić też we wnętrzach po sezonie — doskonale zastąpią fotel bujany w salonie. Zazwyczaj ten rodzaj ławki ma oparcie, nierzadko regulowane dla zwiększenia komfortu. Wiele modeli posiada również poręczne uchwyty oraz podłokietniki.

Ławeczki ogrodowe z daszkiem to sposób na urozmaicenie ogrodu

Ławeczki ogrodowe z daszkiem łączą najlepsze cechy ogrodowej altanki i prostej ławeczki. Takie duże ławki z zadaszeniem tworzą piękny kącik w twoim ogrodzie, gdzie możesz skupić się na własnych myślach lub zatopić się w dobrej książce. Odrobina zielonej natury lub kwiatów wspólnie z ławeczką ogrodową z daszkiem zmienią każdy zakątek w oazę spokoju.

Takie eleganckie ławeczki ogrodowe z daszkiem nie tylko zapewniają ochronę przed słońcem, deszczem i wiatrem — tworzą też przytulną atmosferę bezpieczeństwa. Dzieci pokochają takie pawiloniki umożliwiające im zabawę w domek, a pod siedziskiem często możesz ukryć narzędzia, zabawki czy nawet książki. Nawet ażurowe deski ławeczek ogrodowych z daszkiem tworzą półcień, bardzo przyjemny w ciepłe letnie dni.

Bardzo powszechnym wyborem na takie ławki jest drewno — naturalne, piękne oraz oczywiście ekologiczne. Daszek może jednak być wykonany z płótna, a same wsporniki i nogi ławki – z metalu lub tworzyw sztucznych, co zapewnia wysoką wytrzymałość na warunki pogodowe. Wielu ogrodników stara się, by ławeczki ogrodowe z daszkiem i ścianami były zespolone z całym ogródkiem — mogą opleść je pnące rośliny jak bluszcz, wiciokrzew albo kwiaty jak glicynie czy róże, tworząc jedyną w swoim rodzaju romantyczną atmosferę.