Ogrzewanie na podczerwień

Sort by
Cena
Kategorie
Kolor
Material

Czy ogrzewanie na podczerwień jest alternatywą do rozwiązań tradycyjnych?

Klasyczne ogrzewanie olejowa, elektryczne i gazowe charakteryzuje się wieloma wadami. Ponieważ w tym wypadku mowa jest o tzw. ogrzewaniu konwekcyjnym, w czasie ogrzewania pomieszczenia powstaje cyrkulacja powietrza, która osusza powietrze oraz sprzyja powstawaniu kurzu i pleśni. Ponadto ogrzewanie konwekcyjne zużywa dużo energii, co widoczne jest na rachunkach za gaz lub energię elektryczną. Fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ogrzewania na podczerwień nie jest przypadkiem, ponieważ rozwiązanie to oferuje wiele zalet. Głównym powodem stosowania ogrzewania na podczerwień jest jego uniwersalność – przede wszystkim ogrzewanie to stanowi doskonałe uzupełnienie istniejącego już systemu grzewczego.

Dlaczego warto zakupić grzejnik na podczerwień?

Względem klasycznych systemów grzewczych grzejniki na podczerwień charakteryzują się wieloma zaletami. Przede wszystkim odpadają wszystkie negatywne aspekty, które towarzyszą ogrzewaniu konwencjonalnemu. Niekorzystna dla mikroklimatu pomieszczenia cyrkulacja powietrza nie ma miejsca, nie tworzy się także pleśń, a kurz nie wzbija się w powietrze. Ogrzewanie na podczerwień jest wskazane zwłaszcza dla alergików i astmatyków. Ogrzewanie konwekcyjne sprawia bowiem, że ogrzewane powietrze ucieka ku górze, tworząc na dole chłodniejszy płaszcz. To właśnie z tego powodu mamy często uczucie ciepłej głowy i zimnych stóp. Promienie podczerwone zostają z kolei równomiernie rozprowadzone, dzięki czemu nie powstaje efekt zimnego powietrza w dolnych i ciepłego w górnych partiach pomieszczenia. Promieniowanie przenika głębiej w skórę niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego, przez co temperatura odczuwalna jest wyższa. Dzięki temu zadana temperatura grzejnika na podczerwień może być o ok. 2 stopnie niższa niż w przypadku jego tradycyjnego odpowiednika, co pozwala zaoszczędzić na eksploatacji. Kolejnymi zaletami ogrzewania na podczerwień są stosunkowo niskie koszty zakupu oraz kompaktowa budowa. Również sam montaż jest niezwykle szybki i prosty. Ponadto grzejniki na podczerwień charakteryzują się długim okresem eksploatacji oraz bezpieczeństwem użytkowania. Dla niektórych użytkowników ważne jest także kryterium, że grzejniki na podczerwień nie zamarzają.

Na jakiej zasadzie działa ogrzewanie na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień zasilane są energią elektryczną. Prąd zamieniany jest na promieniowanie podczerwone. Inna niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego jest także zasada grzania – w przypadku grzejników na podczerwień emitowane są fale, które nie ogrzewają bezpośrednio powietrza lecz znajdujące się bezpośrednio powierzchnie, które następnie oddają równomiernie ciepło do pomieszczenia. Ciepło wnika głębiej w skórę i uczucie, jakie towarzyszy grzejnikom na podczerwień porównać można z przebywaniem na słońcu lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec kaflowy.

Jak efektywne jest ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień pracuje bardziej efektywniej niż ogrzewanie konwencyjne. Około 86% energii, która musi zostać użyta do ogrzania, zostaje faktycznie przekształcona na promieniowanie. W przypadku ogrzewania olejowego straty energetyczne są wyższe – przyjmuje się, że maksymalnie 80% energii wykorzystywane jest efektywnie. Elementem, który podnosi efektywność ogrzewania na podczerwień są bezpośrednio znajdujące się powierzchnie. Oczywiście wiele zależy od przewodnictwa ścian lub mebli, które znajdują się w pobliżu grzejnika. Niektóre materiały przewodzą ciepło lepiej, inne zaś dużo gorzej. Generalnie w pustym pomieszczeniu nie uda się wytworzyć takiego promieniowania jak w pomieszczeniu, w którym znajdują się np. meble.

Jaka temperatura powstaje na powierzchni grzejnika na podczerwień?

Temperatura maksymalna zależy od konkretnego modelu grzejnika. Generalnie należy jednak przyjąć, iż powierzchnia płyty grzewczej nagrzew się do 90°C - 125°C.

Czy promieniowanie podczerwone jest bezpieczne?

Grzejniki, które działają na zasadzie podczerwieni są w pełni bezpieczne. Emitują ponadto promienie podobne do promieniowania słonecznego, które jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Promieniowanie podczerwone wzmacnia system immunologiczny i działa dobroczynnie na organizm ludzki.

Gdzie i jak zamocować grzejnik na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień stosowane są w wielu przypadkach w dużych pomieszczeniach lub na dużych powierzchniach jak szklarnie, stajnie, sale gimnastyczne, boiska itp. Ta forma ogrzewania sprawdza się jednak doskonale również w domu lub mieszkaniu. Wystarczy przestrzegać tylko kilku zasad – należy zwrócić uwagę, by ściany i okna były szczelne, aby energia nie uciekała na zewnątrz. Ponadto grzejniki na podczerwień oferowane są w różnych kształtach. Niektóre modele z przeznaczeniem do pomieszczeń, można przenosić lub przesuwać dzięki wyposażonym kółkom. Istnieją również grzejniki, które wyglądem przypominają kulę lub lustro, co pozwoli nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Możliwym rozwiązaniem jest także stworzenie systemu, składającego się z kilku grzejników. Grzejniki należy zamocować jak najwyżej się da. Promieniowanie poszczególnych grzejników powinno się przecinać. Oczywistym kryterium przy wyborze miejsca na grzejnik jest dostęp do źródła prądu, dzięki któremu ogrzewanie byłoby zasilane.

Podsumowanie: grzejniki na podczerwień są praktycznym i jedocześnie dekoracyjnym elementem, stanowiącym uzupełnienie istniejącego już systemu grzewczego. Rozwiązanie to charakteryzuje się wieloma zaletami. Promienie podczerwone sprawiają, że odczuwamy przyjemne ciepło, wzmagają ponadto system immunologiczny oraz ukrwienie. Koszty zakupu są stosunkowo niskie, montaż nie nastręcza trudności, a możliwości zastosowania duże. Ponadto osoby, które przywiązują wagę do estetyki, znajdą w naszej ofercie rozwiązania, które oprócz swoich właściwości grzewczych cieszą także wyglądem.